Standardy Ochrony Małoletnich

Zarząd Fundacji Edukacja dla Przyszłości w Poznaniu w dniu 24 lipca br. uchwalił Standardy Ochrony Małoletnich.

Standardy ochrony małoletnich w fundacji Edukacja dla Przyszłości

(wersja skrócona)

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH

1. Fundacja wprowadziła Standardy Ochrony Małoletnich.
  2. Pracownicy Fundacji mają wiedzę w zakresie zapobiegania krzywdzeniu dzieci.
  3. Fundacja ma procedury zgłaszania i interwencji w sytuacjach zagrożenia uczniów.
  4. Działania podejmowane w Fundacji są monitorowane pod kątem zgodności z  Standardami Ochrony Małoletnich.

CZYNNIKI RYZYKA KRZYWDZENIA MAŁOLETNICH

1. Pracownicy Fundacji znają czynniki ryzyka i przejawy krzywdzenia dzieci.
  2. Pracownicy Fundacji monitorują sytuację dzieci pod kątem czynników ryzyka i  przejawów krzywdzenia.
  3. W razie stwierdzenia podejrzenia krzywdzenia dziecka, pracownicy Fundacji przeprowadzają rozmowy z opiekunami dziecka i udzielają mu wsparcia.
  4. Rekrutacja pracowników Fundacji odbywa się z uwzględnieniem zasad bezpiecznej rekrutacji.
  5. Pracownicy Fundacji stosują zasady bezpiecznych relacji między dziećmi a dorosłymi.

OCHRONA MAŁOLETNICH PRZED KRZYWDZENIEM

1. W Fundacji funkcjonują procedury na wypadek podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o  krzywdzeniu małoletniego.
  2. Wszelkie formy krzywdzenia małoletnich są surowo zabronione. Stosowanie przemocy jest niedopuszczalne.
  3. Dziecko, które czuje się krzywdzony w każdym czasie może zgłosić się do pracownika Fundacji o  wsparcie. Pracownicy Fundacji zachowują poufność informacji uzyskanych w ramach procedury podejrzenia krzywdzenia dziecka.
  4. Dzieci znają numery telefonów zaufania i wiedzą, że w razie potrzeby mogą z nich skorzystać. Numery telefonów zaufania:
  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży - 116 111,
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 oraz strona www.800121212.pl,
  • Numer SOS Lina Pomocy Pokrzywdzonym 222 309 900.
  1. Pracownicy Fundacji uczą, że w przypadku odczuwania negatywnych emocji, trudności czy braku sił, istotne jest unikanie izolacji emocjonalnej i fizycznej, a także pozostają do dyspozycji dzieci, by udzielić im wsparcia, porozmawiać i zaproponować dalsze działania.

ZASADY BEZPIECZNYCH RELACJI PERSONEL–DZIECKO ORAZ DZIECKO-DZIECKO

1. Pracownicy Fundacji stosują zasady bezpiecznych relacji z dziećmi.
  2. W Fundacji funkcjonują zasady dotyczące relacji między dziećmi.
  3. Podstawą relacji między dziećmi i dorosłymi jest wzajemny szacunek, życzliwość i empatia.

ZASADY OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH I WIZERUNKU

1. W Fundacji przestrzega się standardów ochrony danych osobowych dzieci.
  2. Dane osobowe przetwarzane są zgodnie z obowiązującymi przepisami i ograniczane do niezbędnego zakresu.
  3. Pracownicy Fundacji zachowują poufność informacji o małoletnich.
  4. W Fundacji przestrzega się standardów ochrony wizerunku dzieci.
  5. Utrwalanie wizerunku dziecka wymaga zgody jego opiekuna.
  6. Zdjęcia, filmy i nagrania nie mogą naruszać godności dzieci.

ZASADY BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z INTERNETU I URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH

1. Dzieci korzystają z internetu tylko w celach edukacyjnych.
  2. Dzieci nie korzystają samodzielnie z urządzeń elektronicznych w trakcie zajęć.
  3. Dostęp do internetu jest chroniony hasłem, a Fundacja stosuje oprogramowanie zabezpieczające.
  4. W Fundacji organizowane są działania edukacyjne promujące bezpieczeństwo w sieci.
  5. Dzieci informują nauczycieli o przejawach nadużyć w internecie.
  6. Szczegółowe zasady korzystania z internetu i urządzeń elektronicznych określone są w odrębnych dokumentach.

Uchwała _24_07_2024

Standardy Ochrony Małoletnich_wersja skrócona

Standardy Ochrony Małoletnich - wersja zupełna

1. zasady bezpiecznych relacji